Start

Godziny otwarcia: poniedzialek-sobota: 9:00-21:00 | niedziela: 10:00-20:00

ul. Adama Mickiewicza 12, Racibórz

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku ponownie w Galerii Młyńskiej i PWSZ w Raciborzu

Raciborscy studenci już po raz trzeci organizują Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. W ciągu dwóch poprzednich edycji zarejestrowało się podczas tych akcji 520 chętnych osób, gotowych nieść pomóc ludziom chorym na białaczkę. Kolejne będą miały okazję wzbogacić rejestr w dniach 26-27 listopada.

W tym roku rejestrujemy ponownie w dwóch miejscach PWSZ w Raciborzu, budynek główny, I piętro obok punktu ksero „Jaga”, Słowackiego 55 w godzinach: 9:00-16:00 oraz w holu Galerii Młyńskiej przy Mickiewicza 12, w godzinach 11:00-18:00.

Sama rejestracja trwa zaledwie kilka chwil – na samym początku wolontariusz przeprowadza krótki wywiad medyczny, potem przechodzimy do wypełnienia formularza, a na samym końcu najważniejsza czynność, czyli wymaz z wewnętrznej strony policzka. W tym roku działamy pod nazwą DWA WYMAZY & DO BAZY.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 640 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1500 osób z bazy DKMS podarowało cząstkę siebie innym dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką. Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.